Fotoğrafçılıkta ISO Nedir?


Klasik fotoğraf makineleri için İSO, Filmin ışığa olan duyarlılığını ifade eder, modern kompakt veya dslr makineler içinse makine sensörünün ışığa olan duyarlılığıdır. 100, 200, 300… Gibi sayılarla ifade edilir. Sayı ne kadar düşükse makinenizin ışığa olan hassasiyeti de düşüktür ve fotoğraf kalitesi yüksektir.

İso’yu ışığın az olduğu ortamlarda artırarak fotoğrafta aydınlığı yakalayabilirsiniz ama bu size fotoğrafta hoşunuza gitmeyecek pürüzlere, gürültülere sebep olabilir.

Şekil 1 Sağda resim 3200 iso değeriyle çekilmiştir. Soldaki resimde ise iso değeri 100 dür.

Şekil 1 Sağda resim 3200 iso değeriyle çekilmiştir. Soldaki resimde ise iso değeri 100 dür.

100 İSO değerleri içinde normal saydır ve bu İSO değerinde noktaların, bozulmaların ve gürültü (noise) olmadığı güzel resimler çekebilirsiniz.

Bir çok insan iso değerlerini makinanın seçmesine izin verir. Bu makinelerdeki oto mod yani ayarları makinenin seçtiği çekme tercihleri ile olur. Makineniz bu değeri olabildiğince düşük tutmaya çalışacaktır.

İso değerinizi kendiniz seçmek istediğinizde işler değişir ve bazen acemiyseniz çığırından çıkar. Çünkü iso diyafram aralığını ve estantene hızınızı da etkiler. Örneğin iso değerini 100 den 400 e çıkardığınızda estantene hızı artacak, diyafram aralığı düşecektir.

İso değerinizi değiştirmeden önce kendinize şu soruları sormanız gerekebilir;

1.       Işık: Konu yeterince aydınlık mı?

2.       Gürültü: Fotoğrafta gürültü (noise), noktalar istiyor muyum?

3.       Tripod: Tripod yani üçayak kullanıyor muyum?

4.       Hareketli konu: Konu sabit mi haraketli mi?

Eğer ışık yeterliyse,  konu da sabitse, tripod kullanıyor ve gürültü istemiyorsanız  oldukça düşük bir iso değeri seçmek en akıllıca olanıdır.

Ama karanlık bir ortam, konu hareketli ve tripod da kullanmıyorsanız ve fotoğrafta oluşacak gürülüyü önemsemiyorsanız ya da özellikle gürültü istiyorsanız o zaman yüksek iso kullanmanın tam zamanı diyebiliriz. Bu size daha iyi bir estantene hızıve yine de aydınlık bir poz verecektir.

Şüphesiz yüksek iso gürültülü bir resim demektir.

Yüksek is oyu kapalı alanlarda, konserlerde, doğum günü partilerinde, ışığın yetersiz konunun hareketli olduğu heryerde kullanabilirsiniz. Karşılığında ne alacağınızı artık biliyorsunuz.

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.