Fotoğrafçılıkta 1/3 Kuralı ve Altın Noktalar

Fotografçılıkta Altın Oran

Daha önce bahsettiğimiz gibi, fotoğrafçılıkta kompozisyon; konularınızın fotoğraf alanında nereye yerleştirdiğinizdir. Kompozisyon güzelliğini sağlayan en önemli öğelerden biri de Altın Noktalar ve 1/3 kuralıdır. Fotoğrafçılığa başlarken öğrenilmesi gereken ilk konulardandır ve bu tekniğin bilinmesi dengeli ve güzel fotoğraflar çekmeye yardım eder.

Fotoğrafçılıkta 1/3 kuralı: Altın Oranın fotoğrafçılığa uyarlanmış halidir. Çekeceğimiz konunun fotoğraf alanının 1/3 ünü kapsadığında fotoğrafın en güzel olacağını anlatır.

Fotografçılıkta Altın Oran

Burada 1/3 kuralının uygulanmış ve uygulanmamış halini görmektesiniz. Birinci resimde konu ve ufuk çizgisi tam ortada, yani oran ½. İkinci ve üçüncü resimde ise, gökyüzü yada deniz alanın 1/3 ünü kapsıyor. 1/3 oranına uyulmuş.
Bu orana uymak her zaman fotoğrafı güzel kılmayabilir, fotoğrafçılıkta özgün olmak ne zaman hangi kuralı yıkacağınızı bilmekle alakalıdır.

Fotoğrafçılıkta Altın Noktalar: Fotoğraf alanını yatay ve dikey olarak üç eşit parçaya ayırdığımızda (toplamda 9), ortadaki karenin kesişme noktaları Altın Noktalar olarak bilinir. Odaklanmak istediğiniz şeyin, konunuzun bu noktalara yakın olmasının fotoğraf güzelliğini artırdığına inanılır ve bu bilimsel tezlerle desteklenmiştir.

Fotoğrafçılıkta Altın Noktalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

scroll to top