Fotoğrafçılığınızı Geliştirmek için 20 Kompozisyon Tekniği


Fotoğraflarınızda nasıl bir kompozisyon oluştururken kırılamayacak hiç bir kural yoktur. Ancak fotoğrafçılığa başlarken herkes tarafından faydalı olduğu kabul edilmiş belirli kurallar vardır. Bu kuralları bilmek en azından ilk aşamada fotoğrafçılığınızı geliştirecektir. Fotoğraflarınızı daha çarpıcı hale getirecek 20 kompozisyon tekniğini derledik.

#1. 1/3 Kuralı

Eğer konunuzu çerçevenin tam ortasına yerleştirmek gibi bir alışkanlığınız varsa ve fotoğraflarım neden güzel görünmüyor diyorsanız bu kuralı bilmiyorsunuz demektir. Bilmeniz gereken ilk kompozisyon kuralıdır. Basitçe, çerçeveyi 9 eşit dikdörtgene bölersiniz. Ufuk çizgisini, fotoğrafın üçte birine denk gelen çizgiye yerleştirir, ön plana çıkarmak istediğiniz konuyu ise çizgilerin kesiştiği noktalara yakın tutarsınız. Hayalinizde canlandıramadıysanız korkmayın çoğu fotoğraf makinasının bu durumu görselleştiren “ızgara görünümü” özelliği vardır.

rule-of-thirds-composition
Ufuk çizgisinin konumuna ve büyük ağacın bulunduğu yere dikkat edin.

#2. Simetri

Az önce konunuzu çerçevenin tam ortasına yerleştirmeyin demiştik. Şimdi de tam tersini söylüyoruz, bazı durumlarda konunuzu bu şekilde yerleştirerek çok güzel fotoğraflar elde edebilirsiniz.

symmetry-composition
Bu fotoğrafta konu tam ortadan bölünmüş ve simetrik bir kompozisyon ortaya çıkmış.

#3. Çerçeve içinde çerçeve

Konunuzu kapı, pencere, ağaç dalı gibi başka bir çerçeve içine alarak derinlik yaratabilir, konuza ilgiyi yönlendirebilirsiniz. Sonuç olarak da göze hoş gelen bir kompozisyon elde edebilirsiniz.

framing-photography-composition
Bu fotoğrafta asıl konu olan yapı kapının içerisinden çekilerek bir çerçeve içine alınmış.

#4. Kılavuz çizgiler

Fotoğraf içerisinde kullanacağınız çizgilerle izleyiciyi odaklamak istediğiniz konuya doğru yönlendirebilirsiniz. Bu çizgiler yollar, kapılar, bir duvar gibi herhangi bir şeyden oluşabilir.

leading-lines-composition-2
Gözümüzün yolun gittiği yöne doğru kaydığını hissedebilirsiniz.

#5. Çapraz çizgiler ve üçgenler

Fotoğraftaki düz durağan bir his yaratırken çizgiler çapraz çizgiler ve üçgenlerin kompozisyona dinamik bir tansiyon kattığı söylenir.

diagonals-photography-composition
Üçgenler ve çapraz çizgilerle dolu bir kompozisyon

#6. Desenler ve Dokular

İnsanoğlu doğal olarak desenlere ilgi duyar. Görsel olarak çekicidir ve uyumu temsil ederler. Desenler insan yapımı olabilir ya da bir çiçeğin yaprakları gibi doğal olabilir. Her nasıl olursa olsun onları kompozisyona dahil etmek size görsel olarak çekici bir fotoğraf sunar.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Dairelerden oluşan desenlerin fotoğrafa nasıl bir ahenk kattığına dikkat edin.

 

patterns-in-composition
Taş dokunun kompozisyona kattığı güzelliği hissedin.

#7. Tek Sayı Kuralı

Tek sayı kuralı, kompozisyonda ögelerin tek sayılar halinde sunulması ya da gruplanmasının fotoğrafı güzelleştirdiği iddiasına dayanan bir kuraldır. Fotoğrafınızda konunuz insansa sayılarının 2 , 4 gibi çift sayılar yerine 1, 3, 5 gibi tek sayı olmasının daha çekici olacağını söyler kısaca.

rule-of-odds
üç insan üç lamba üç camekan…

#8. Çerçeveyi Doldur

Bazı durumlarda çerçeveyi konunuzla tamamen doldurmak ya da çok az alan bırakmak çok güzel sonuçlar verebilir. İzleyicinin hiç bir dikkat dağıtıcı etmen olmadan direk konuya odaklanmasını sağlar. Ayrıca uzaktan çekilmiş fotoğraflarda bulunamayacak ayrıntıları fotoğraflamamızı sağlar.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Konu dışında çerçevede hiç bir şey yok ya da çok az alan var. Çerçeveyi doldurmak tam da bu…

#9. Negatif Alan (Boş Alan) Bırakmak

Bir defa daha kendimizle çelişeceğiz. Bir önceki maddede çerçeveyi tamamen doldurarak güzel kompozisyonlar elde edebileceğimizi söyledik. Tam tersi de bazen etkili sonuçlar verebilir. Fotoğrafta negatif alan bırakmak, yani boş alan bırakmak izleyiciye ferahlama duygusu, basitlik ve minimalizm duygularını aktarır. Tıpkı çerçeveyi doldurmak tekniğinde olduğu gibi, bu negatif alan sayesinde odaklamak istediğimiz konuyu da ön plana çıkarabiliriz.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Basitlik ve minimalizm. Ama konu gayet ön plada. Hepsi negatif alan sayesinde…

#10. Basitlik ve Sadelik

Bir önceki başlıkta fotoğrafta negatif alan bırakmanın basitlik ve minimalizm yarattığına değindik. Aslında basitlik ve sadelik bizzat bir kompozisyon tekniği olabilir. Fotoğrafta basitlik konunun arka plandan ayrıldığı ve karmaşa yaratmadığı durumlara verilen isimdir. Bir nesnenin sadece bir yerine odaklanarak da sadeliği yakalayabilirsiniz.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Bir yaprağın üzerindeki damlalar. Uyandığı duygular…

#11. Konuyu Arka Plandan Ayırmak

Makinenizin diyafram aralığını açarak bulanık bir arka plan elde eder ve konuyu ön plana çıkarabilirsiniz. Bunu odak mesafesi uzun bir lensle de başarabilirsiniz. Bu teknik özellikle portre fotoğrafçılığında çok kullanılan bir tekniktir.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Bulanık bir arka planla fotoğrafı basitleştirip konuya iyice odaklanabilirsiniz.

#12. Farklı Bakış Açıları

Çoğu fotoğraf göz hizasından çekilir. Ancak bunun sıkıcı olduğu durumlar vardır. Daha farklı bir deneyim yaratmak için bazen bakış açımızı değiştirip sıradanın dışına çıkmak işe yarayabilir.

forest-stream-ballyhoura-limerick-ireland
Göz hizasının altından çekilmiş bir fotoğraf

#13. Özel Renk Kombinasyonları

Renkler bazen bizzat kendileri kompozisyon aracı olabilirler. Renk çemberini duymuşsunuzdur. Bir daire üzerinde özel bir şekilde bir araya getirilmiş renkler. Birbirinin tam zıt tarafında bulunan renkler tamamlayıcı renklerdir ve birbiriyle çok uyumludur. Bu renkleri bir araya getirerek güzel kompozisyonlar yaratabilirsiniz.

colour-wheel-2
Renk Çemberi
blue-yellow-colour-combination
Mavi ve yeşil birbirini tamamlayan renklerdir ve bu fotoğrafta ustaca kullanılmışlar.

#14. Alan Kuralı

Alan kuralı fotoğraftaki nesnelerin önündeki ya da hareket yönlerindeki boşlukla alakalıdır. Eğer hareket eden bir aracın fotoğrafını çekecekseniz, mesela, hareket ettiği yönde daha fazla boşluk olması gerekir.

subject-moving-into-scene-composition
Botun hareket yönündeki ve arkasındaki boşluğa dikkat edin.

Bu kuralı uygulamak için sadece araç fotoğrafı çekiyor olmamız gerekmez. İnsanlar üzerinde ya da hareket eden herhangi bir nesne üzerinde bu kompozisyon kuralı uygulanabilir.

rule-of-space-photography
Gitarcının arkasındaki boşluk önündeki boşluğa göre çok daha azdır.

#15. Soldan Sağa Kuralı

Fotoğrafı soldan sağa okuyun diye bir söz vardır. Bu sebeple ki eğer bir fotoğrafta bir hareketi resmedecekseniz bu hareketin yönü soldan sağa doğru olması tavsiye edilir. Tabii bu tam tersi muhakkak kötüdür demek değildir

walking-dog-in-tuileries-gardens-paris
Soldan Sağa

 

#16. Denge

Bu yazının başında 1/3 kuralını incelemiştik. Konuyu bu kurala göre yakın köşeye yerleştirmek bazen dengesizliğe sebep olabilir. Bu dengesizliği gidermek için boyut olarak daha küçük ya da daha önemsiz bir ögeyi çerçevenin diğer tarafına yerleştirebiliriz. Daha iyi anlamak için aşağıdaki fotoğrafa bakalım:

balancing-elements-composition
Sokak lambası karşı taraftaki kule ile dengelenmiş.

#17. Sıralama

Fotoğrafçılıkta sıralama bir birinin zıddı ya da birbirini tamamlayan ögelerin bir karede sıralanması anlamına geliyor.

book-sellers-by-the-seine-paris
Ön planda dağınık bir şekilde dizilmiş kitapçılar arka planda ise muhteşem bir mimari.

#18. Altın Üçgenler

Altın üçgenler kuralı, 1/3 kuralı benzer şekilde çalışır. Eşit dörtgenler yerine bu defa kare bir köşeden diğerine çizilmiş bir çapraz çizgiyle başlar. Sonra diğer kalan iki köşeden bu çizgiye dik gelecek iki çizgi birleştirilir. Böylece ortaya üçgenler çıkar ve biz de bu üçgenleri ögelerimizi konumlandırmak için kullanırız. Bu kural fotoğrafa dinamik bir duygu katar.

golden-triangles-composition-photography-2
Altın üçgenler kuralına uygun bir kompozisyon.

#19. Altın Oran

Aslına bakarsanız 1/3 kuralı altın oran dediğimiz matematiksel bir kuralın basitleştirilip fotoğrafa uygulanmasıyla oluşturulmuştur.  Altın oran bir bütünü oluşturan iki parçadan küçük olanın büyük olana oranıyla büyüğün bütüne oranının eşit olduğunda o bütünün güzel göründüğü iddiasına dayanır. Peki bunu fotoğrafa nasıl uyarlarız. Birincisi 1/3 kuralıdır. Bu oran kabaca 1/3 e eşit olduğu içindir. İkincisi Fibonacci spiralidir. O da tam da aşağıdaki resimdeki gibidir.

golden-ratio-composition-1
Fibonacci spirali insan gözünü kompozisyon içinde yönlendiren bir yol gibidir. Bu fotoğrafta spiral sizi sol alt köşeden alıp insanların oturduğu banka kadar götürüyor.

 

20# Ön Plan

Fotoğraflar doğal olarak iki boyutludur. Eğer karenizin ön planına bir nesne eklerseniz bir derinlik hissi, bir üç boyutluluk etkisi yaratabilirsiniz.

example1
Ön plandaki taşlar kompozisyona bir derinlik kazandırmıştır

Bu yazıdaki kompozisyon fikirleri umarız size güzel fikirler verir ve fotoğraflarınızı bir üst seviyeye çıkarmanıza yardım eder. Unutmayın fotoğrafçılığı teoride ne kadar çok bilirseniz bilin bilgilerinizi pratiğe dökmedikçe fotoğrafınızda bir gelişme olmaz. O yüzden siz gidin bol bol fotoğraf çekin ve bu yazıda gördüklerinizi uygulayarak pekiştirin.

“Fotoğrafçılığınızı Geliştirmek için 20 Kompozisyon Tekniği” üzerine 3 yorum

  1. Bence fotoğrafçılık yetenek ve açı işidir bu kadar çok detaya ve kurala boğmaya gerek olduğunu düşünmüyorum.

    • Yetenek asla tek başına yeterli değildir diye düşünüyorum. Ayrıca, yeteneksiz olan fotoğraf çekmesin mi yani? 😉

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.