Meraklısı için Fotoğrafçılığın Kısa Tarihçesi


Fotoğrafçılık kimileri için bir iş kimileri için anı ölümsüzleştirmek için bir araç, kimileri için bir hobi bazıları içinse bir sanat. Biz tabii ki fotoğrafçılığın sanat yönüyle daha çok ilgileniyoruz. Aşkımız bundan. Dolayısıyla bir sanat gözüyle baktığımız fotoğrafçılığın kısa tarihçesini de merak ediyoruz. İlk fotoğraf makinesi nasıl bir şeydi, nasıl bir fikirle ortaya çıktı gibi sorular beynimizde canlanıyor. İşte o soruların cevapları:

Fotoğrafçılığın Tarihçesi

Camera Obscura

 

PHOTO + GRAPHUS = IŞIK + ÇİZİM

M.Ö. 4.Yüzyılda ARİSTO mağara deliğinden içeri giren ışığın, karşı duvarda ters görüntüsünü yansıttığını bulur.

1490 yılında LEONARDO DA VİNCİ’ nin yayınlanan notlarında resimde perspektif için karanlık odadan yararlanma fikrini ortaya attığı bilinmektedir.

1500 lerde CAMERA OBSCURA bulunur.

Bu düzeneğe DANIELLO BARBERO’ nun 1568 yılında bir diyafram düzeneği ve GIRALAMO CARDANO’ nun ince kenarlı bir mercek ilave etmesiyle, optik ve mekanik açıdan çalışmalar hemen hemen tamamlanmış olur.

17.-18. Yüzyılda Camera Obscura boyutları taşınabilir hale geldi. Alman bilim adamı JOHANN ZAHN 1776 ‘da özelilikle portre resimleri çizebilmek için, elde taşınabilecek kadar küçük Camera Obscurayı imal etti. Bu sistemde tüp içine yerleştirilmiş ileri geri hareket edebilen netlik ayarı yapabilen bir mercek sistemi, ayrıca giren ışığın şiddetini denetleyici bir delik ve görüntüyü yansıtan bir ayna bulunuyordu. Delikten geçen görüntüler, kutunun yukarısında bulunan opal cam üzerine yerleştirilmiş yağ kağıdından, yarı saydam yüzeye düşüyordu. Bu sistem tek mercekli refleks makinelerin işlevine sahipti.

Renkli Filmlere Geçiş (Autochrome)

1907 yılında Fransız LUMIERE KARDEŞLER ilk pratik renkli fotoğraf cam tabaka süreci olan AUTOCHROME ‘u tanıştırdı. Autochrome büyük bir hızla Avrupa ‘da tanınmaya başlandı., ve birkaç yıl içinde de ABD de tanıttı. Bugün National Geographic Society kütüphanesinde yaklaşık 15.000 cam tabaka vardır.

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.