Fotoğrafçılar neden Mac kullanıyor?

Fotoğrafçılar neden Mac kullanıyor?


Eğer fotoğraf çekiyorsanız veya çevrenizde fotoğrafçı varsa, bilgisayar konusu açıldığında çoğu zaman Macbook veya iMac modellerinin fotoğraf ve dizayn ile uğraşanlar için vazgeçilmez olduğundan bahsettiklerini duyabilirsiniz. Peki gerçekten Macbook ve iMac bu konuda vazgeçilmez mi?

Başta belirteyim; cevabım dolaylı olarak evet…Fotoğraf çekmeye başladığım zamanlar ben de fotoğraflarımı Windows tabanlı bir bilgisayarla işliyordum ve kendi çapımda mutluydum aslında. Ama zaman içinde yeni fotoğrafçılar ile tanıştığınızda onların kullandıkları ekipmanları da merak etmeye başlıyorsunuz. Gel zaman git zaman konu bilgisayardan açıldığında Apple ürünlerini duymaya başlayıp merakınız artınca kurcalamaya başlıyorsunuz. Sonrasında Acaba iyi mi gerçekten sorununu sormaya başladıysanız eğer, okumaya devam edip ufaktan para biriktirme başlayın bence.

Bir kere Macbook ve iMac gerçekten Photoshop, Lightroom gibi uygulamaları Windows tabanlı bir bilgisayardan daha iyi çalıştırıyorlar.

Peki bu ne demek; mesela asla kasılma ve donma sorunu yaşamıyorsunuz. Programın açılış hızları arasında iki sistem arasında dağlar kadar fark oluyor. Kaldı ki fotoğraf düzenlerken Apple ürünleri çok daha hızlılar. Fotoğraf üzerine eklediğiniz bir efekt Macbook veya iMac’de 10-15 saniye sürüyorsa, Windows tabanlı bir sistemde bu dakikayı bulabiliyor.

Bu farkın en büyük sebebi donanım farkından çok , bilgisayarların kullandıkları işletim sistemleri ile alakalı. IOS’a yazılan tüm program ve uygulamalar daha iyi optimize edilebildiklerinden çok daha performanslı ve kararlı çalışabiliyorlar. Apple donanım olarak paket cihazlar çıkardığı için, programların kullanacağı işlemciler de belli, ekran kartları da. Bu yazılımcıların elini güçlendiren bir özellik. Windows’da ise durum tam tersi. Uygulamanın yüklenebileceği onlarca faklı model ekran kartı, işlemci ve RAM seçeneği düşünüldüğünde, uygulamaların aynı kararlılıkta çalışmasını beklemek hayal olur.

Fotoğrafçıların Apple ürünlerini kullanmalarında ki bir başka neden ise; ekran…Apple ürünleri sRGB desteği sunabiliyorlar. Bu da ekranda gördüğünüz renklerin %99 oranında çektiğiniz fotoğrafdaki renk tonları ile aynısı olması demek. Çok fazla teknik detaya girmek istemiyorum ama, kontrast, piksel yoğunluğu, çözünürlük, retina ekranlar gibi faktörleri de eklersek, Macbook ve iMac’in ekranları ne çektiyseniz onu gösteriyor diyebiliriz.

Çok sevdiğim bir fotoğrafım vardı, Windows tabanlı bir bilgisayarda siyah-beyaz düzenleyip baskıya göndermiştim. Evimin duvarına asıp misafirlere hava atacaktım. Fotoğraf baskıdan bir geldi, siyah-beyaz değil de, resmen bildiğiniz mor siyah-beyaz basıp göndermişler. İşte o an kaç para ulan bir macbook diyerek ilk işim gidip Macbook almak olmuştu. Ekran bu kadar önemli birşey işte…

Tüm bu örneklerin dışında IOS işletim sistemi kesinlikle daha güvenli, virüs derdiniz yok. Apple desteği arkanızda, ısınma, kapanma sorunu yok. İnanılmaz sessiz çalışıyorlar ve çok uzun ömürlüler. Son çıkan Macbook veya iMac modellerinden birisini almışsanız bilirsiniz ki, en az 5 sene kullanım ömrü var. 2013 senesinde aldığım Macbook hala canavar gibi çalışıyor. Bilgisayara o kadar para verilir mi diye Windows bilgisayar alan arkadaşlarım şimdi 2. bilgisayarlarını çoktan aldılar bile.

Ama demek değil ki Windows bilgisayarlar ile fotoğraf düzenleme olmaz. Olur tabi neden olmasın. Piyasada bir sürü güzel IPS monitör var. Özellikle Dell IPS modellerinin renkleri olsun, kontrastları olsun oldukça başarılılar. Fiyatları da öyle aman aman pahalı değil. İyi bir işlemci, 8 GB RAM ve SSD ile Windows tabanlı bir bilgisayarda da bu iş olur. Macbook veya iMac’e verdiğinizin yarı parasına böyle bir bilgisayarı toplayabilirsiz.

Ama madem fotoğrafçılığa gönül verdiniz, çok daha profesyonel çalışabileceğiniz Apple ürünlerinden almaya bakın derim. Kalın sağlıcakla, ışığınız bol olsun.

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.