Fotoğraf makinesini kaybeden ve çaldıranlar için: stolencamerafinder


Fotoğraf makinemizi kaybettiğimizde, çaldırdığımızda veya bir yerde unutulmuş bir fotoğraf makinesi bulduğumuzda bunu ihbar edebileceğimiz yer olarak çoğumuzun aklına polise haber vermek dışında başka bir çare gelmiyor. Ya da ikinci el bir fotoğraf makinesi aldığımızda makinenin çalıntı olup olmadığını kontrol etmek istiyoruz ama bunu makineyi satın alacağımız kişiye sormaktan başka çaremiz olmuyor. Stolencamerafinder adlı arama motoru ile bu problemleri kısmen çözebilme imkanına sahibiz.  Stolencamerafinder’a girip ’drag & drop photo here’ yazan bölüme .jpeg uzantılı, exif bilgileri olan fotoğrafınızı sürekleyip bıraktığınızda, fotoğraftaki exif bilgileri üzerinden makinenizin seri numarası belirlenmiş oluyor.

stolen1

Tespit edilen seri numara ile internete yüklenmiş diğer exif bilgileri olan fotoğrafların seri numarası eşleştiriliyor. Aynı seri numara arama motorunun veritabanında kayıtlıysa, o seri numarasına ait fotoğrafın nereden upload edildiğine ‘sayfa url’si ve yüklenen fotoğraf‘ ile ulaşabiliyoruz. Tabi ayrıntılı sonuçları görebilmek için pro üyelik gerekiyor.

image

 

Kırmızı etiket çalıntı ihbarı, mavi etiket kayıp ihbarı, yeşil etiketli  seçenek de bir makine buldum ihbarında bulunabileceğiniz seçenekler.

Desteklenen marka ve modellere buradan bakabilirsiniz.

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.