Facebook’ta arkadaş silmenin psikolojisi

Eminim bu güne kadar bir çok kişiyi facebook arkadaş listenizden çıkarmışsınızdır. Bunun bir çok sebebi vardır şüphesiz. Yapılan bir araştırma facebookta arkadaşlıktan çıkarmanın sebeplerini ve sonuçlarını ortaya koyuyor. Colerado Üniversitesi tarafından yapılan bu çalışmada hep arkadaşlıktan çıkaranın hem de çıkarılanın psikolojik durumları incelenmiş. Ortaya çıkan bulgular şu şekilde;

Politik ve dini görüşler
Araştırmaya göre arkadaşlıktan çıkarma sebeplerinin en başlarında dini ve politik görüşlerin uymaması geliyor. Şahsen yakın çevremde çok sık gördüğüm ve bizzat yaptığım bir şey. Bazı arkadaşlarımı can sıkıcı politik paylaşımlarından dolayı sildiğim doğrudur.

Utanç verici ve zararlı paylaşımlar
Arkadaşlıktan çıkarmanın bir diğer önemli sebebi. Eminim sizin de haber akışınızda gördüğünüz cinsel ve şiddet içeren paylaşımlardan dolayı engellediğiniz kişiler olmuştur. Özellikle beğendiği şeylerin başkaları tarafından görülebildiğini bilmeyen arkadaşların hareketleri can sıkıcı olabiliyor.

İş ortamı
Araştırmanın bulgularına göre iş arkadaşlarını facebookta silmenin sebebi paylaşımları değil, iş ortamındaki davranışlar.

Arkadaşlıktan çıkarılan kişi ise tahmin edebileceğiniz gibi bu durumdan olumsuz etkileniyor ve duygusal çöküntü yaşayabiliyor. O yüzden çok da acil değilse birini arkadaşlıktan çıkarmadan önce iki kere düşünün!

You May Also Like

About the Author: Ümit YAŞAR

Eğitim Fakültesi Mezunu, Sosyoloji okuyor. Psikoloji, sosyoloji ilgi alanı. Bisiklete binmeyi, tenis oynamayı ve fotoğraf çekmeyi sever.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir