Facebook arkadaşlarınızı silmeye başlamanız için 5 neden

Bazıları facebooktaki arkadaş sayısını popülerlik göstergesi olarak algılar. Yani ne kadar çok arkadaşın var, o kadar popülersin. Ne kadar çok arkadaşın var, o kadar iyi.

Öyle mi?

Artık durumlar biraz değişmiş olabilir. Bir zamanlar facebook, eklemek için vardı. Sayfalar eğlenceliydi. Şimdi durum değişti, artık silme ve facebooktaki fazlalıkları temizleme zamanı.

İşte facebook arkadaşlarınızı temizlemeye başlamanız için 5 sebep;

Beyninize zarar

Bunu bir çok yerde duymuşsunuzdur, beyninizin başa çıkacağı arkadaş sayısı en fazla 150 kişidir. Fazlası beynin bilişsel yeteneklerinde zorlamaya yol açar, bilim böyle diyor.

Gerçek dostluklarınıza zarar

Facebooktaki arkadaşlarınızla yüz yüze vakit geçirmediğiniz sürece onlarla derin bir arkadaşlık kuramazsınız. Ayrıca derin arkadaşlarınıza ayırdığınız vakit de dereceli olarak azalır. Sonuçta kaybedersiniz.

Gizlilik

Facebook paylaşımlarınızı ve gizliliğinizi kontrol altında tutmanız için yeterli araçları sunuyor ama siz onları yeterli kullanıyor musunuz? Kaçınız paylaşımlarınızı yakın arkadaşlara göre ayarlıyor, sadece onların görebileceği paylaşımlar yapıyor?

Tekrar düşünün, bu kadar insanın sizin özel paylaşımlarınızı görmesini gerçekten istiyor musunuz? Y ada onlarınkini görmek!

İnsanlar sinir bozucudur!

Yapılan araştırmaya göre, insanların facebooktan arkadaş silme nedenleri;  Aşırı palavra,  oyun istekleri, dikkat çekme, aşırı selfi.

Sinirlerinizi bozacak bir insan muhakkak vardır.

Haber akışınızı temizler

Ne kadar çok arkadaşınız varsa haber akışınızda ilginizi çekmeyecek o kadar paylaşım var demektir. Bu paylaşımları azaltarak haber akışınızı daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Depresyon sebebi
Facebookta insanlar genellikle mutlu anlarını paylaşırlar, bu onların her zaman mutlu olduğu izlenimi verir ve herkes mutluyken sizin mutlu olamadığınızı düşündürür. Yapılan araştırmalar bu durumun depresyon sebebi olduğunu belirlemiştir. Ama bu arkadaşlarınızı silme sebebi değil direk facebook hesabınızı kapatma sebebidir 🙂

You May Also Like

About the Author: Ümit YAŞAR

Eğitim Fakültesi Mezunu, Sosyoloji okuyor. Psikoloji, sosyoloji ilgi alanı. Bisiklete binmeyi, tenis oynamayı ve fotoğraf çekmeyi sever.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir