Eğitim Sisteminden Kaynaklanan Sorunlar: Tatiller


Öğretmenlik mesleğinin avantajlarından bahsederken akla gelen ilk şey uzun tatil fırsatlarıdır. Hafta sonları, ara tatil ve uzun bir yaz tatili. Herkes üç ay bilir bu tatili, doğrusu iki aydır. Ama bu tatil öğrencileri için gerçekten de üç aydır ve eğitim sistemimiz bu yönüyle sorunlarla doludur.

Üç aylık yaz tatili başlı başına bir sorundur çünkü öğrenciler bu tatil boyunca öğrendiklerini unutmakta ve döndüğünde uzun bir süre okula uyum sorunu yaşamaktadır. Bu süre daha kısa olmalı ve tatiller yıl içine yayılmalıdır zira uzun tatillerden sonra gelen uzun okul dönemi yine aynı şekilde öğrencileri ve öğretmenleri bunaltmaktadır.

Nasıl olmalıdır peki?

Öncelikle tatiller yıla yayılmalıdır. Yaz mevsiminde öğrencilere maksimum bir buçuk ay tatil verilmelidir ve geriye kalan tatil ise yıl içinde mesela bir buçuk ayda bir hafta olacak şekilde dağıtılmalıdır. Böylece öğrenciler uzun yaz tatilin dezavantajlarından ve uzun okul döneminin bunaltısından kurtulacaklardır. Bu depresyona yakalanma ihtimali en yüksek olan öğretmenlik mesleğini de rahatlatacaktır ve verimi artıracaktır.

Ders Saatleri

Okullarda , ilköğretim de günde yedi saat ve liselerde günde sekiz saat olmak üzere eğitim verilmektedir. Bu sistemin tek avantajı öğrencileri sokaktan uzak tutarak muhtemel kötü olayların azalmasını sağlamaktadır. Ama diğer taraftan çocukların kendilerine ayırdıkları vakitten çalarak onların çocukluklarını yaşayamadan büyümelerine sebep olmakta, ruhlarında ölene dek dolmayacak bir boşluğun oluşmasına sebep olmaktadır.

Okullarda ders saati en fazla 6 olmalı ve seçmeli dersler gerçekten seçmeli hale getirilmeli, altı saatten sonra sadece okulda kalmak isteyenlerin kalması sağlanmalıdır.

Eğitim sistemimiz sürekli değişmekte ve aslına bakarsanız iyimser gelişmeler de olmaktadır. Yine de bazı konularda riskler alıp, ki pek risk sayılmaz, çığır açacak yenilikler yapılabilir. Tatiller, çok tepki alacağı kesin olmakla birlikte düzenlenmesi gereken konuların başındadır.

 

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.