Eğitim Sistemimizdeki İki Sorun

Bir zamanlar şaka yapmayı seven bir öğrencim dedi ki: ” Hocam, Türk Eğitim Sisteminin iki sorunu var: birincisi eğitim, ikincisi sistem.”

Kötü şaka yapmakla ünlü bu kişi hayatının en kötü şakasını yaptı, zira eğitim sistemimizin durumunu özetliyordu. Eğitim sistemimizin özeti işte bu cümlede.

2016-2017 Eğitim Öğretim yılı başladı. Görevinden uzaklaştırılan yaklaşık elli bin öğretmen var. Tam sayıyı bilemiyoruz tabii. Zaten yüzbinlerce kişiye ulaşan öğretmen açığı iyice açıldı. Bu kadar açık varken yerine yapılan atama sadece 15000. Onların da ne zaman göreve başlayacağı belli değil. Okullar görevlendirecek ücretli öğretmen arıyor ama çoğu bulamıyor maalesef. Kitaplar basılmadı ama diğer taraftan öğretmenlerin herhangi bir kitabı seçip derste işlemesi kanunen yasak.

Keşke bu sorunlar sadece bu seneye has olsa. İçinde bulunduğumuz kötü durumdan kaynaklanıyor olsa, geçici olsa ama değil. Aynı sorunları her sene yaşar olduk. Geleceğe dair de umut göremiyorum. Çünkü sistemsizlik sistemimiz oldu. Günübirlik kararlarla günü kurtarmaya çalışıyoruz.

93 yıllık Cumhuriyet tarihimize şöyle sağlam bir eğitim sistemi oturtamadık. Yazıklar olsun bize!

 

You May Also Like

About the Author: Ümit YAŞAR

Eğitim Fakültesi Mezunu, Sosyoloji okuyor. Psikoloji, sosyoloji ilgi alanı. Bisiklete binmeyi, tenis oynamayı ve fotoğraf çekmeyi sever.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir