DYNED Programı Hakkında Düşünceler

DYNED Programı Hakkında Düşünceler


Dyned, Dynamic Education kelimelerinin birleşiminden türetilmiş bir isim. Akıllı dil (ingilizce) öğretme programı diyebiliriz. Hayırsever iş adamlarımızdan biri bu programı satın alıp MEB’e bağışlamış ve Türkiye’deki Dyned macerası bu şekilde başlamış.

Dyned gerçekten etkili bir yöntem mi?

Dyned gerçekten zeki ve faydalı bir program ama Milli Eğitim ekosisteminde ne kadar başarılı işte bunu bilmek imkansız. Çünkü, dyned Türkiyeye geldiğinde internet altyapısı çok yetersizdi ve bu tepeden inme bir şeklde öğretmenlere sınıfta uygulanmaya çalışıldığında elbette tiksindirici ve olumsuz etkiler oluşturdu. Çünkü öğretmen saatlerce çalışıp öğrencilere şifre oluşturduğu halde bu şifreleri öğrencilerin kullanacağı internet olmadığından hiç bir işe yaramıyordu, öğretmenin onca emeği de boşa gidiyordu tabii.

Zamanla internet altyapısı gelişti. Ama hala DYNED programının uygulanması için yeterli ortam yok. İşte bunun olası nedenleri;

  1. Okullarda hala dynedi uygulayacak bilgisayar ve internet altyapısı yeterli değil. Dyned okula yardımcı olması için geliştirilmiş bir program yani hem sınıfta uygulanması gerekiyor hem de öğrencinin bireysel çalışması gerekiyor. Şu anda sınıfta uygulama şansınız çok az.
  2. Dyned eğitim programının okul müfredatıyla bire bir uyumluluğu yok. Yani müfredat paralelinde gidemediğiniz için yine sınıfta uygulama şansınız azalıyor ayrıca öğrenci motivasyonunu da düşürücü bir etken.
  3. Dyned altyapısı ebaya bağllı ve eba da sürekli geliştiriliyor. Bu değişiklikler dyned altyapısını olumsuz etkiliyor ve öğrenci ve öğretmenlerin şifre işlemlerini zorlaştırıyor. Şu anda dyned, altyapı problemi yüzünden aylardır kapalı durumda. Öğrenci bilgileri güncellenemiyor.

Yani işin aslı, dyned şu anda öğretmenler ve öğrenciler için tam bir baş ağrısı ama önümüzdeki yıllarda kararlı davranılırsa belki işe yarar duruma gelebilir.

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.