Düğün Fotoğrafçılığına Giriş – Bölüm 4: Hareket ve Etkileşim


Çiftimizi herhangi bir pozda çerçevemize yerleştirdik. Sıra fotoğrafa duyguyu katmaya geldi. Bir fotoğrafta sadece etkileşimle oynayarak aynı pozdan iki farklı duygu yaratabilirsiniz. Bazı çiftler için tuhaf olan ancak çoğu için birkaç ısınma hareketiyle elde edebileceğiniz etkileşimler vardır.

 1. Kameraya bakmak: Bazı çiftler doğal bir şekilde birbirlerinden uzaklaşırlar. Eğer aradığınız poz bu değilse etkileşimle biraz oynamanız gerekebilir. Mesela yanak yanağa durmalarını ya da birbirlerine yaklaşmalarını söyleyin. Sarılmak kelimesi bu durumlarda sihirli bir söz olabilir. Düğün fotoğrafçılığında çiftin kameraya baktığı çok fazla fotoğrafa gerek yok ama mutlaka birkaç poz olmalı.

  Çiftin kameraya baktığı bir fotoğraf
 2. Kafa Kafaya: Bu da kolay bir etkileşimdir. Çünkü aile ve arkadaşlar önünde bile çifti utandırmadan kolayca elde edilebilir. Bu etkileşimle ilgili bir diğer güzel şey ise, çift birbirlerine çok yaklaşacak ve bunun sonucunda gülmeye başlayacaklardır. Samimi bir fotoğraf yakalamak için bulunmaz fırsat. Bu pozu gözlerini kapatmalarını isteyerek daha da samimi hale getirmek mümkün olabilir.

  Kafa Kafaya poz 🙂
 3. Sarılmak: Sarılmakla ilgili bir sürü etkileşim yaratabilirsiniz, yan yana sarılma, arkadan sarılma, önden sarılma… Çiftten sarılmalarını istemek nispeten kolay bir durumdur. Özellikle sarıldıklarında yüzlerini kameraya doğru dönüp gözlerini kapattırmak samimi anların ortaya çıkmasını sağlayabilir. Ayrıca onları olabildiğince çok noktadan temas etmelerini sağlayabilirsiniz.

  Sarılmış çift
 4. Alından Öpmek: Gelinden oldukça uzun bir damat varsa bu poz özellikle değerli olabilir. Gelinden farklı şeyler isteyerek farklı duygular elde edebilirsiniz. Örneğin; gözlerini kapattığında samimi bir fotoğraf elde ederken damadın gözlerini kapattığı gelinin gözlerini açıp kameraya baktığı bir fotoğraf cesur bir duygu uyandıracaktır.

  Alından öpme pozu
 5. Öpücük: Bizim kültürümüzü göz önünde bulundurduğumuzda aşırı gidemeyeceğimiz bir poz çeşidi. Yine de siz bu tür pozları istemekten çekinmeyin. Dikkat etmeniz gereken şey çiftlerden birinin diğerinin yüzünü yiyormuş gibi bir pozun ortaya çıkmaması ve çiftlerden birinin diğerini kapatmamasıdır.
 6. Hareket: Size doğru ya da aksi yönde yavaşça yürürken, hızlı yürürken, koşarken, zıplarken yakalayabileceğiniz bir etkileşimdir. Kameraya bakmalarına gerek yoktur. Birbirlerine bakmaları konuşmaları daha samimi pozlar için daha tercih edilir bir pozdur.
 7. Ele Ele Tutmak: Başarması kolay sabit bir pozdur. Çiftin birbirlerine olan uzaklığını ayarlayarak, birbirlerine ya da farklı yönlere bakmalarını sağlayarak, poz üzerinde ince ayar yapabilir ve farklı duygular elde edebilirsiniz.
 8. Baş Omuzda: Bazen yan yana sarılma pozu bu şekilde sonuçlanabilir. Bazen de özellikle daha fazla talimat isteyen çiftlerden bizzat siz isteyebilirsiniz.
 9. Çiftlerden birinin kameraya bakması: Çiftlerden birinin kameraya baktığı diğerinin bakmadığı pozlarda fotoğraftaki duygu kameraya bakan kişiye göre değişir. Ciddi
 10. Çiftin arka planda olduğu detay çekimler: Burada detaylar dediğimizde her zaman düğüne ait detaylar olmak zorunda değildir, ama olabilir de. Herhangi bir şey detay olarak kullanılabilir, deniz kenarındaki kayalıklar, yolun kenarındaki çiçekler, ya da antik bir araba. Bu tür çekimler genellikle düşük bir alan derinliği ile çekilir ve detay net bir şekilde odakta iken çift arka planda güzel bir şekilde bulanık çıkar.
  Bu bölümle alakalı Portre fotoğrafçılığında Poz Verme serimizi de okuyabilirsiniz. İşte o serinin yazıları:

  Düğün Fotoğrafçılığına Giriş serimizin diğer yazılarını ise şu linklerden takip edebilirsiniz:

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.