Düğün Fotoğrafçılığına Giriş – Bölüm 6: İnce Ayar ve Çekim

Nerdeyse fotoğraf çekmeye hazırız. Yeri (adım 1), çifti çerçevede nereye yerleştireceğimizi (adım 2), vücut konumlarını (adım 3), etkileşimi (adım 4) ve bakış açısını ayarları (adım 5) seçtik ve artık fotoğraf çekmeye hazırız. Son olarak pozu tekrar değerlendirip fotoğrafımızı çekebiliriz. Çoğu insan daha sonra photoshopta düzeltecekleri bahanesiyle mükemmel fotoğrafı aramazlar. Ama bazen pozu renkleri photoshopta düzeltemeyecek pozlar elde ederiz.  Renkleri, ışığı, pozlamayı ayarlayabilsek de, verilen pozu photoshopta düzenlemek nerdeyse imkansızdır. O yüzden çerçevede tuhaf duran şeyler varsa kontrol etmek ve gerekiyorsa da düzeltmek gerekir. Damadın eli boş boş salınıyor mu? Gelin damat tarafından hafifçe engelleniyor mu? Çiftin her ikisi de fotoğrafta uygun yerleştirilmiş mi? Gibi soruları sorarak pozlarda ince ayar yapıp ondan sonra fotoğraf çekimine geçmek faydamızadır.

İnce ayar yaparken şu noktalara dikkat etmek fotoğrafta istenmeyen görüntüleri azaltacak, daha güzel fotoğrafların ortaya çıkmasına yardım edecektir:

  1. Elleri ya da ayakları eklem yerlerinden kesmediğinizden emin olun. Bu, çiftin engelliymiş gibi görünmesine sebep olacaktır.
  2. Vücudun parçaları arasında birazcık boşluk kalmasını sağlayın.
  3. Bükebiliyorsanız, bükün. Tüm eklemlerinizin ve parçalarınızın dümdüz bir şekilde ayakta durduğunuzu hayal edin, rahat değil değil mi? Aynı şey fotoğraf için de geçerlidir. Elleri, bilekleri, ayakları bükün. Düm düz kalması onların rahatsız olduğu izlenimini verecek ya da samimiyeti ortadan kaldıracaktır.
  4. Vücutların birden fazla noktadan birleştiğinden emin olun. Havaalanında birbirini uğurlayan bir çift düşünün, birbirlerine son bir öpücük verirken nasıl dururlar sizce? Tüm vücudu ayrı sadece dudaklar mı birleşik? Hayır, tabii birbirlerine sarılabildikleri kadar sarılırlar. Fotoğrafta da aynı etkiyi vermek için bu kurala uymakta fayda var.
  5. Pozda bir kamburluk varsa düzeltin. Bazen çifte karın kaslarını kullanmalarını ve sağlıklı bir duruş sergilemelerini isteyebilirsiniz.
  6. Vücutta gerilim göstergesi hareketler varsa düzeltin. Mesela pençe gibi duran eller, kalkık omuzlar, çıkık kalça gibi…
  7. Ellere yapacak bir şeyler verin. Ellerin boş ve amaçsız durmamasını sağlayın. Bir buket vererek, damadın göğsüne koymasını sağlayarak, ya da basitçe el ele tutmalarını sağlayarak elleri meşgul edebilirsiniz.
  8. Buket gerilimine dikkat edin. Büyük bir buket gelinin elinde tansiyonu artırarak çirkin bir görüntüye sebep olabilir. Gerektiğinde bırakmasını söyleyebilir ya da damadın tutmasını sağlayabilirsiniz.
  9. Boyna sarılmış kollara dikkat edin. Bu poz bazen onları büyük gösterecektir. Gelinden kollarını böyle durumlarda boyna değil de bele sarmasını isteyebilirsiniz.

Bu bölümle alakalı Portre fotoğrafçılığında Poz Verme serimizi de okuyabilirsiniz. İşte o serinin yazıları:

Düğün Fotoğrafçılığına Giriş serimizin diğer yazılarını ise şu linklerden takip edebilirsiniz:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

scroll to top