Düğün Fotoğrafçılığına Giriş – Bölüm 5: Ayarları ve Bakış Açısını Seçmek


Tabii ki fotoğrafın son halini etkileyecek şeylerden bir tanesi de nerede durduğunuz ve hangi ekipman ve ayarları kullandığınızla da alakalıdır. Fotoğrafı yukardan mı aşağıdan mı çekeceksiniz? Düşük bir perspektiften mi yoksa yüksek bir bakış açısından mı çekeceksiniz? Fotoğrafta ön planı mı ortaya çıkaracaksınız yoksa çift ile çerçeveyi doldurmayı mı tercih edeceksiniz? Yavaş bir enstantane hızı mı yoksa yüksek bir enstantane hızı mı tercih edeceksiniz? Yoksa alan derinliğini düşürerek bulanık bir arka plan mı elde edeceksiniz? Fotoğrafta güneş ışıklarından oluşan parıltılar olacak mı? Farklı bakış açılarından çekilmiş aynı nesneler çok farklı fotoğrafların ortaya çıkmasını sağlar. Poz ve etkileşimleri bir araya getirdiğinizde ortaya yüzden fazla potansiyel fotoğraf çıkar. Bunlara bakış açısını da (perspektif) eklerseniz bu sayıyı ikiyle çarpmanız gerekir.

Fotoğrafta perspektifi seçerken şu konulara dikkat etmek işinizi kolaylaştırabilir.

  1. Arka planı sadeleştirin. Düşük bir açıdan çekin. Bu şekilde arka planı sadece gökyüzünden oluşturabilirsiniz. Bazen ilginç bulut desenleri yakalama şansınız olur.
  2. Çift dışında her şeyi sadeleştirin. Çifte yakın bir şekilde kırpın. Bu aşamada nerede olduklarının bir önemi yoktur. Çünkü çift çerçeveyi doldurur.
  3. Ön planı ortaya çıkararak kapladığı alanı çoğaltın. Yere yakın bir açı seçin ve çifti direk çekin. Eğer düşük bir alan derinliği seçerek de ön plandaki rengi deseni ya da nesneyi odaklayıp arka planda da çifti bulanıklaştırarak güzel bir fotoğraf elde edebilirsiniz. Ya da tabi ki her ikisini de net tutabilirsiniz.
  4. Fotoğrafta ışınları dahil edin. Diyaframı f/13 ya da daha düşüğüne getirin. Güneş ışınlarını fotoğraflayabilen bir lens seçin. Ve istediğiniz ışınları elde edene kadar çiftin etrafında dans edin.
  5. Gökyüzünü vurgulayın. Bir siluet oluşturmayı düşünün ve gökyüzüne göre pozlamayı ayarlayın. Ya da pozlamayı dengelemek için flaş ya da video ışığı kullanmayı deneyin.
  6. Arkada çiftin olduğu bir detay fotoğrafı çekin. Düşük bir alan derinliği seçin ve çifti dışarda bırakarak çerçeveyi olabildiğince detayla doldurun.

    Detay Fotoğrafı
  7. Çifti ve çevresini vurgulayın. Çifti yere oturtarak yukardan çekin ya da ön plana çiçekleri yaprakları vs yerleştirerek çifti onların arasından çekin.

Bu bölümle alakalı Portre fotoğrafçılığında Poz Verme serimizi de okuyabilirsiniz. İşte o serinin yazıları:

Düğün Fotoğrafçılığına Giriş serimizin diğer yazılarını ise şu linklerden takip edebilirsiniz:

 

 

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.