Düğün Fotoğrafçılığına Giriş – Bölüm 1: Görüş


Düğün Fotoğrafçılığına yeni başlayanlar ya da başlamak isteyenler için yeni bir yazı dizisi bu. İçerisinde düğün fotoğrafçılığının hazırlık aşamasında ve çekim esnasında bilinmesi gereken ipuçları barındırıyor. Fotoğraf çekim aşamasının el kitabı diyebiliriz. Çekimden önce neleri kontrol etmeliyiz? Poz alırken neleri bilmek gerekir? Bakış açısını ve kamera ayarlarını neye göre seçmeliyiz?… gibi soruların cevabını bu yazıda bulacaksınız. Başlıyoruz.

Düğün fotoğrafçılığında belki de en önemli aşama birinci aşamadır yani görüş aşaması. Bu aşama önemlidir çünkü fotoğraf çekilecek mekanı bu aşamada görüp fotoğrafını zemine karar verirsiniz. Bunla ilgili fotoşop da bir basamak olsa da ortaya çıkacak fotoğrafı bu aşamada görselleştirmeniz gerekir. Fotoğrafta nasıl bir post-prodüksiyon uygulayacaksınız, hangi ögeleri geliştirip hangi ögeleri azaltacaksınız, o özel sahnede sizi çeken nedir ya da bu mekan çevresel bir portre için uygun mudur gibi soruları bu aşamada cevaplamanız gerekmektedir.

Çoğu fotoğrafçı için bu aşama anlık bir aşamadır. Daha ilk aşamadan ne yapacaklarını bilirler. Yine de bu aşama biraz daha detaylı düşünülerek daha güzel sonuçlar elde edilebilir. Mekanı gezin, başka açılardan bakın ve alanı ışık açısından iyice inceleyin. En iyi ışık nerededir, ışık ve mekan pozlamanızı nasıl etkiler gibi soruları cevaplandırın. Bir alanı analiz ederken genellikle şu başlıklara bakmak yeterlidir.

Gölgeler: Mekanı daha çekici kılacak ilginç bir gölge var mı? Öyleyse bu gölgeyle fotoğrafı iyileştirmek için oynanılabilir mi?

Tekrarlayan ögeler ve desenler: Çerçeve de bir tekrar var mı? Eğer öyleyse daha dinamik fotoğraflar elde etmek için bu desenleri nasıl kullanabilirim?

Çizgiler: Fotoğrafı güçlendirecek, insan gözünü bir noktaya götüren çizgiler var mı? Bu çizgileri fotoğrafı güzelleştirmek için nasıl kullanabilirim?

Yansımalar: İlginç bir kompozisyon yaratmak için kullanabileceğim yansımalar var mı?

Yansımaların mükemmel kullanıldığı bir fotoğraf. Tabii siz çiftin yüzlerinin göründüğü kapalı bir kompozisyon tercih edebilirsiniz.

Işık: Çekim alanında ışığın normalin üstünde güzel olduğu bir alan var mı? Eğer açımı değiştirsem ışık kompozisyonumu nasıl etkiler?

Çevresel Ögeler: Alanda mekanın karakterlerini yansıtan fotoğrafa alabileceğiniz çevresel ögeler var mı?  Her çift bir sebepten dolayı çekim mekanını seçer, bazıları deniz sever, bazıları ilk defa orada buluşmuştur. Bu yüzden mekanı özel kılan ögeleri bulup fotoğrafa dahil etmek önemlidir.

Renk: Mekanda fotoğrafı etkileyecek güçlü renkler var mı? Bu renkleri göz yormayacak, karmaşa yaratmayacak şekilde kullanabilir miyim?

Simetri: Herhangi bir doğal ayraç var mı? Fotoğrafı daha dinamik hale getirmek için nasıl kullanılabilirler.

 

Düğün Fotoğrafçılığına Giriş serimizin diğer yazılarını ise şu linklerden takip edebilirsiniz:

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.