Cehalet

“Cehalet: Cahillik, cahil olma durumu, ileri derecede bilgisizlik,kendisine ve topluma zarar verecek derecede bilgisizlik, eğitimle üstesinden gelinecek durum, toplumları geriye götüren durum. “sözlüğe bakarsanız cehaletin kelime anlamı aşağı yukarı böyledir.

Ama tarih boyunca böylemiydi acaba? Mesela insanların mağaralarda yaşayıp sadece avcılıkla geçindiği ilkel toplumlarda cehalet ne demektir acaba? Ebu Cehilin alim bir insan olarak görülebildiği cahiliye devrinde cahil kimdi? Ya da şu an cehaletle anılan ortaçağda cahil kime denilirdi?

Yukardaki tüm soruların cevavı elbette aynı olamaz, mesela avcı toplumlarda cahil belki de avını yakalayamayacak kadar yeteneksiz olana deniliyordu, Ebu Cehil zamanında tüm dunyayı nuruyla aydınlatan kişi bir cahil olarak görülüyordu onlar tarafından ama günümüzde bizzat bunu diyenler cahil olarak görülür. Ortaçağda, dünya yuvarlaktır deyince cahildiniz, cezanız idamdı. Yakın zamana kadar okuma yazma bilmeyene cahil denilirdi. Peki ya şimdi?

Görüldüğü gibi bu kelime yere ve zamana göre değişik hatta yanlış anlamlar kazanmış. İstikrarlı bir kavram olmasa hatta çoğu zaman yanlış kişiler için kullanılsa da belki de en çok kullanılan kavramlardan biri olmuş. Peki günümüzde kime cahil diyeceğiz, avcılık yapamayana mı, dünya yuvarlaktır diyene mi, bilgisayar kullanamayana mı, yazılım bilmeyene mi? Ya da kısaca bilmeyene mi?

Artık bir şeyleri bilmeyene cahil diyemeyiz zira her şeyi bilmek imkansız ama herhangi bir şeyi ihtiyacımız olduğunda öğrenmek saniyelerimizi alıyor. Uçuk kaçık görüşler ortaya atanlara da cahil diyemeyiz, dünyanın düz olduğuna inanılan bir dönemde dünyanın yuvarlak olduğunu söyleyen insan misali. Bu kişiler olsa olsa hayalperest olabilirler ve hayalleri de artık eskiye nazaran çok kısa sürede gerçek oluyor teknolojinin giderek artan ivmesinden dolayı.

Öyleyse, cahilliğin yeni bir tanımını yapmak gerekecek. Bana göre günümüzün cahili bilmeyen değil, inanan kimsedir. İnanan derken tabii ki Allaha,peygambere dine inanan ya da onların olmadığına inanan kimseleri kastetmiyoruz. Çünkü biliyoruz ki, bilim bu dünyadaki herşeyi açıklayamıyor ve açıklayamadığımız şeyleri de inançla açıklıyoruz. Öyleyse inanan derken de bir parentez açmak gerekecek.

Benim kastettiğim inanan, bir ideolojiye bağlanmış, sonu “-izm”le biten deli gömleklerini giymiş kişidir. Körü körüne taraf olmuş kişidir, taraf olmakla yetinmeyip militan olmuş kişidir. Bu kişiler cahildir, çünkü doğrunun yanlışın iç içe geçtiği şu devirde kullanılmaya en açık, başkalarına zarar vermeye en elverişli kişidir. (hala cahil kişi en mutlu kişidir ama 🙂 )

Allah bizi inananların şerrinden korusun!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: