Aşırı Yüklü Ağır Taşlar

Taktiksel kombinasyonlara götüren bir diğer ip ucu da rakibin en değerli taşlarından birinin kritik bir bölgeyi korumak için sıkışıp kaldığı durumlardır. Böyle durumlarda değerli taş ne olursa olsun yerinden ayrılamayacağı için taktikler havada uçuşur.

Aşağıdaki bulmacada siyahın hem veziri hem de fili g2 karesine bakıyor ve rakibin veziri de bu kareyi korumakla meşgul yani vezir o yatayı bırakıp gidemez. Diğer taraftan beyazın fili açmazda. Bakalım bu durumdan faydalanıp rakibe zorunlu hamleler yaptırarak oyunu kazanabilecek miyiz?

Çözüm:

Rakibin veziri o yatayı terkederse oyunu siyah kazanıyor. O zaman tüm planlarımızı veziri o kareden uzaklaştırmak adına yapmalıyız.

1..Kxd4 Vezir 2ç yatayı terk edemeyeceğine göre c-piyonu ile almak zorunda.

2. cxd4 diğer türlü Vxg2# mat var. 2..Fb4 Fil hem kaleye hem de vezire saldırıyor. Ama korumasız değil mi?

3.Vxb4 Beyaz basitçe vezirini kaçabilirdi, bu durumda siyah kaleyi alıp oyunu kolayca kazanırdı. Beyaz 2.Ka3 oynasaydı 3..Vxa3 4.bxa3 Fxd2 den sonra siyah yine üstün durumda kalıyordu. 3. Vxg2#

Bu taktik kombinasyonu bulmanın yolu siyah vezirin g2 karesini korumak için 2. yatayda sıkışıp kaldığını görmekten geçiyordu. Sonra da o taşı aşırı yüklemenin yollarını aradık.

Rakibinizin böyle bir taşı olduğunu gördüğünüzde durumdan faydalanmanın yollarını arayın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

scroll to top