Alan Derinliği Nedir?


Alan derinliğini anlamak için öncelikle makinenin diyafram bölümünü anlamak gerekir.

Diyafram, klasik fotoğraf makinelerinde filmin; dijital fotoğraf makinelerinde ise sensörün üzerine düşecek ışık miktarını belirleyen bölümdür. Canlıda göz bebeğinin gördüğü işlevi görür. Yani göz bebeğimiz küçüldüğünde nasıl gözümüze daha az ışık giriyorsa, diyafram kısıldığında da makineye daha az ışık girer.

Diyaframda ışığın girmesi F-Noktaları ile ölçülür ve ayarlanır. Örneğin, f:1.2 – f1.4 – f1.8 – f2 – f2.8 – f4 – f5.6 – f8 – f11 – f16 – f22… Sağa doğru her nokta artışında makineye giren ışık miktarı bir önceki miktarın yarısına iner. Yani sayı büyüdükçe diyafram açıklığı azalır.

Diyafram açıklıkları ve f-noktaları

Bu bölümün en önemli işlevi alan derinliğini ayarlamasıdır. Yani fotoğrafta ne kadar yerin net ne kadar yerin buğulu olacağına bu bölüm denetler. Diyafram az açıksa, alan derinliği fazla ama netlik azdır.

Eğer manzara resmi çekeceksek, alan derinliğinin fazla olması gerekir bu durumda diyafram açıklığı az, f-noktası yüksek olması gerekir (örneğin; f/22).

Bu fotoğrafta diyafram açıklığı f/22 ve net alan derinliği fazladır.

Eğer konumuz yakınsa ve konu dışındaki öğeler bizim için önemli değilse, o zaman diyafram aralığını artırırız. Bu şekilde alan derinliği azalır, yani konumuz net geri kalan kısım buğulu görülür.

Bu resimlerden, sol taraftaki f/2.8, sağ taraftaki fotoğraf ise f/22 diyafram açıklığıyla çekilmiştir

Fotoğrafçılıkta bir resmin ışığını ve pozlamasını iyi ayarlamak için üç öğe çok önemlidir. Bunlar burada bahsettiğimiz alan derinliği, estantene hızı ve isodur.

İyi fotoğraflamalar.

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.